Szkło przeciwsłoneczne posiada wiele walorów użytkowych. Dzięki niemu można zredukować nadmierne ilości promieni społecznych, przenikające do wnętrza budynku. Takie szkło chroni wnętrza przed ciepłem.

Szyba przeciwsłoneczna pracuje tak, że dzięki swoim właściwościom odbija ciepło oraz filtruje światło poprzez redukcję odblasków. W wielu powierzchniach biurowych takie szyby sprzyjają zredukowaniu kosztów stosowania klimatyzacji w sezonie letnim.

Szkło przeciwsłoneczne – jak działa?

Kiedy za oknem jest bardzo gorąco, tradycyjne szyby szklane przyjmują dużą ilość ciepła, powodując, że wewnątrz budynku jest temperatura podobna do tej na zewnątrz. Można  jednak ograniczyć ten efekt, bowiem na rynku dostępne jest szkło przeciwsłoneczne. Taki rodzaj szyb, zgodnie z nazwą, pomaga zredukować ciepło, które dostaje się do wnętrza pomieszczenia, zwiększając jego temperaturę. Szyba przeciwsłoneczna poprzez swoje właściwości odbija ciepło oraz filtruje światło poprzez redukcję odblasków.

Rodzaje szkła przeciwsłonecznego – szkło refleksyjne i szkło absorpcyjne

Istnieją dwa typy szkła przeciwsłonecznego. Pierwszy typ to szkło absorpcyjne, a drugi typ to szkło refleksyjne. Szkło absorpcyjne już podczas wytapiania jest barwione na kolor niebieski, brązowy lub grafitowy. Dzięki temu pochłania ono więcej energii niż inne rodzaje szkła, jednym słowem odbija ciepło z powrotem na zewnątrz. Im grubsza jest warstwa szkła, tym więcej ciepła jest odbijane. Drugi typ to szkło refleksyjne. Jest ono zdecydowanie nowocześniejszym rozwiązaniem, bowiem zamiast barwienia w trakcie produkcji jest pokrywane specjalną powłoką. Jego zadaniem jest odbijanie zarówno światła, jak i ciepła, które generują promienie słoneczne.

Jakie zalety posiada szkło przeciwsłoneczne?

W momencie, kiedy właściciel uzna, że chciałby mieć optymalną temperaturę w pomieszczeniach, pragnie zmniejszyć koszty klimatyzacji oraz ograniczyć przepuszczalność promieniowania UV zdecydowanie powinien zastosować szkło przeciwsłoneczne. Przy zastosowaniu takich szyb można całkowicie wyeliminować problem znacznego obniżenia temperatury przy oknie w czasie zimy. Mieszkańcy budynku, w którym jest to szkło, nie są w ten sposób narażeni na uczucie dyskomfortu cieplnego.

Kolejnym powodem przemawiającym za montażem analizowanego szkła jest chęć zmniejszenia kosztów klimatyzacji zamontowanych w pomieszczeniach. Słońce w czasie miesięcy letnich dodatkowo ogrzewa pomieszczenia, co powoduje nagrzewanie się i zmianę warunków w czasie pracy. Koszty schłodzenia temperatury znacznie przewyższają koszty ogrzania pomieszczenia.

Dzięki temu szkłu, użytkownicy pomieszczeń nie muszą każdorazowo w letnie dni pamiętać o opuszczeniu rolet czy zasłonięciu żaluzji.

Użycie szkła przeciwsłonecznego minimalizuje przedostawanie się do wnętrz promieniowania UV, które to powoduje blaknięcie koloru ścian czy mebli. Odpowiednio nałożona warstwa na okno ogranicza do minimum to promieniowanie, tym samym chroniąc od zewnątrz pomieszczenia.

Zastosowanie szyb przeciwsłonecznych ma miejsce w nowoczesnych budynkach i biurowcach, gdzie pozwalają na efektywne i ergonomiczne konstruowanie dużych przeszklonych powierzchni. Szyby mają także piękny efekt estetyczny w postaci odbijania obiektów, które znajdują się w okolicy budynku. To również przemawia za tym, by je stosować.