Kwiaty doniczkowe należy dobrać tak, aby podkreślały styl wnętrza. Zieleń pokojowa powinna odpowiadać warunkom mieszkaniowym. Oznacza to, że przy wyborze kwiatów doniczkowych należy uwzględnić siłę wzrostu rośliny i dopasować ją do wolnej przestrzeni.

 

Kwiaty doniczkowe odznaczają się wysokimi walorami dekoracyjnymi, a przy tym tworzą przyjemny mikroklimat w każdym mieszkaniu. Aranżując zieleń pokojową, powinno zwrócić się szczególną uwagę na finalną wielkość rośliny oraz jej wymagania uprawowe.

 

Kwiaty doniczkowe – o czym pamiętać przy wyborze?

 

Kwiaty doniczkowe stanowią wyjątkową ozdobę każdego pomieszczenia. Istotny jest staranny dobór zieleni pokojowej i dostosowanie jej do stylu wnętrza. Kwiaty doniczkowe w mieszkaniu są cenione nie tylko za swoje unikalne walory dekoracyjne, ale również za prozdrowotne działanie i tworzenie przyjemnego mikroklimatu. Rośliny pokojowe produkują tlen, nawilżają powietrze oraz działają uspokajająco. Przy wyborze kwiatów doniczkowych do mieszkania należy kierować się kilkoma podstawowymi zasadami. Kluczowe jest uwzględnienie wymagań uprawowych i pielęgnacyjnych rośliny oraz dostosowanie ich do warunków mieszkaniowych. Osoby zabiegane powinny unikać kwiatów wymagających regularnego podlewania i nawożenia. W aranżacji zieleni pokojowej istotna jest finalna wielkość kwiatu oraz siła wzrostu, które należy dostosować do wolnej przestrzeni. Pojemniki przeznaczone do uprawy rośliny powinny odpowiadać stylowi wnętrza. Należy je dobrać nie tylko pod względem koloru, ale również kształtu, materiału i faktury. W ten sposób kwiaty doniczkowe efektownie podkreślą klimat pomieszczenia, nie wprowadzając wrażenia bałaganu i chaosu.

 

Kwiaty doniczkowe – propozycje roślin do salonu i kuchni

 

Salon jest pomieszczeniem, w którym kwiaty doniczkowe są ważnym elementem dekoracyjnym. W nowoczesnych aranżacjach najczęściej uprawia się rośliny o oryginalnych i wyrazistych kształtach. Propozycją jest zamiokulkas z eliptycznymi lub jajowatymi liśćmi o lekko zaostrzonym wierzchołku. W nowoczesnym salonie doskonale sprawdzi się wężownica gwinejska wykształcająca długie, ciemnozielone liście z charakterystycznym jaśniejszym pręgowaniem. W salonach dobrze prezentują się kwiaty doniczkowe ustawiane na podłodze, np. figowiec, dracena lub palma. Drugim istotnym pomieszczeniem w każdym mieszkaniu jest kuchnia, stanowiąca centrum życia rodzinnego. Ze względu na warunki panujące w kuchni – większą wilgotność i zanieczyszczenia, wskazane jest wybieranie kwiatów doniczkowych łatwych w uprawie oraz o niewielkich wymaganiach. Propozycją roślin do kuchni są: cyklamen perski, pelargonia angielska, kalanchoe kwitnąca (odmiana Kalanchoe Blossfelda) lub o dekoracyjnych liściach (kalanchoe wiechowate).