Jutro, zaraz to zrobię. Jeszcze tylko obejrzę ten filmik i na pewno się za to zabiorę. Nie mogę tego wykonać, bo czegoś mi brakuje. Każdy miewa takie okresy, że czas zamiast na pracy, spędza na wszelkich innych bezproduktywnych czynnościach. Taka postawa nazywa się prokrastynacją.

Skończ rozmyślać, zacznij działać

 

Termin ten wywodzi się od łacińskiego słowa „procrastinatio”. Po polsku oznacza on odwlekanie, zwlekanie, odraczanie jakiejś czynności albo po prostu – lenistwo.

W ujęciu psychologicznym prokrastynacja jest patologią, a nawet – co stwierdzono niedawno – zaburzeniem psychicznym. Polega na chronicznym przekładaniu określonych czynności na później. Prokrastynator z pewnych powodów nie może zebrać się do pracy. Dotyczy to zwłaszcza tych działań, których efekty nie są widoczne od razu.

Przypadłość może mieć źródło w życiu rodzinnym. Jeśli rodzice przedstawiają dziecku świat jako nieustanny wyścig szczurów i mają względem pociechy zbyt duże wymagania, przyczyniają się do powstania zaburzenia. Brak pochwał, niedostatecznie wyrażanie uczuć (np. bliskości, miłości) ze strony rodziców również może się przyczynić do rozwoju prokrastynacji u potomka.

W życiu dorosłym patologiczne lenistwo stanowi w dużej mierze skutek odczuwania pewnych lęków. Chodzi o obawę przed: porażką, intymnością, izolacją, bezradnością i sukcesem. Prokrastynacja może być też wynikiem innych zaburzeń (depresji, dystymii) albo chorób (ADHD).

Na szczęście można z nią walczyć. Istnieje kilka sposobów, by przestać odkładać w czasie realizację pewnych zadań.

Po pierwsze, przestańmy myśleć i zacznijmy działać. Nie rozmyślajmy o każdym, najdrobniejszym szczególe w oczekiwaniu na idealne warunki do wykonania pracy. Generalnie planowanie jest dobre, ponieważ pozwala zapobiec przypadkom i mieć sytuację pod kontrolą, więc uniknąć niepowodzeń. Jednak nadmierne organizowanie swojej pracy przeradza się w jej odwlekanie.

Po drugie, zaczynajmy dzień od najtrudniejszych, najmniej przyjemnych zadań. Przeprowadźmy rozmowę, napiszmy raport, przeczytajmy tekst. Im szybciej to zrobimy, tym lepiej lepiej się poczujemy. Minie obawa, że się nie wyrobimy, ponieważ zostaną nam do załatwienia mniej istotne sprawy.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Dlaczego samoakceptacja jest tak ważna?

ednym z poważniejszych problemów naszych czasów jest stale powiększający się odsetek ludzi ważących za dużo. Nadwaga i otyłość są krytykowane,...

Zamknij