Konsultacje psychologiczne są skierowane do osób cierpiących na nadmierny stres, mających trudności w relacjach oraz zmagających się ze stanami depresyjnymi, lękowymi czy nerwicowymi. Na pierwszym spotkaniu ustala się rodzaj problemu oraz planuje się styl pracy. Do poradni psychologicznej nie należy zwracać się z cięższymi zaburzeniami w postaci silnej depresji, schizofrenii czy choroby afektywnej dwubiegunowej.

Konsultacja psychologiczna ma na celu rozpoznanie sytuacji emocjonalnej i życiowej klienta. Celem psychologa jest rozpoznanie i diagnoza pojawiających się problemów.

 

Kiedy należy skontaktować się z psychologiem?

Konsultacje psychologiczne są skierowane do osób mających problem w relacjach, np. często są w centrum konfliktu lub przeżyli rozstanie czy zdradę. Również ludzie z przewlekłym stresem wymagają konsultacji, ponieważ nie radzą sobie z natłokiem obowiązków i nie potrafią umiejętnie zarządzać swoim życiem. Czują przez to negatywne emocje, które powodują u nich cierpienie.

Tę formę pomocy stosuje się w też przypadku stanów depresyjnych, lękowych i nerwicowych. Psycholog ma konkretne umiejętności, dzięki którym klient może lepiej sobie poradzić z tymi zaburzeniami i szybciej wrócić do pełnej sprawności umysłowej.

Świetnym miejscem do lepszego poznania i zrozumienia siebie jest gabinet psychologiczny. W przypadku trudności natury zawodowej czy rodzinnej szeroka wiedza na temat swoich możliwości i słabości może znacznie przyczynić się do skuteczniejszego rozwiązywania tych problemów.

 

Pierwsze spotkanie z psychologiem – konsultacja – na czym polega?

Pierwsze spotkanie z psychologiem na charakter konsultacji, czyli klient przedstawia swój problem, który skłonił go do przyjścia do gabinetu. Jest to również czas, aby określić, czy jest to trudność do wyleczenia przez danego specjalistę, czy należy zlecić to innej osobie, np. psychoterapeucie lub psychiatrze. Na pierwszym spotkaniu klient ocenia, czy dany psycholog odpowiada jego potrzebom i czy czuje się on komfortowo w jego towarzystwie. Gdy np. zbyt bardzo przypomina jego ojca lub szefa, niekiedy warto zmienić specjalistę, ponieważ znacznie łatwiej wtedy popaść w mechanizm zwany przeniesieniem. Polega to na przełożeniu uczuć do tych ważnych postaci na osobę psychologa.

 

Jakie problemy nie nadają się do pracy w poradni psychologicznej?

Wiele problemów psychicznych jest zbyt głęboko zakorzenionych w podświadomości klienta, więc umiejętności psychologa mogą nie wystarczyć. Znaczna część tych zaburzeń ma swoje źródło w błędnych schematach myślenia lub w trudnych doświadczeniach w dzieciństwie. W pierwszym przypadku należy więc udać się na psychoterapią poznawczo-behawioralną, a w drugim – terapię psychodynamiczną. W poradni psychologicznej nie uzyska się też skutecznej pomocy w przypadku cięższych zaburzeń psychicznych, takich jak depresja, choroba afektywna dwubiegunowa lub depresja.