Na co dzień jesteśmy zabiegani. Nie mamy czasu spokojnie zjeść, wyspać się. Po pracy nie mamy ochoty na aktywność ruchową. Stale się stresujemy: pracę, problemami osobistymi, dziećmi, przyszłością. To wszystko sprawia, że z dnia na dzień funkcjonujemy coraz gorzej.

Oddychaj, nie garb się i bądź rozluźniony

 

Jeśli nie chcemy doprowadzić siebie na skraj wyczerpania, musimy wreszcie wyrwać się z tego zaklętego kręgu. Musimy zmienić swoje życie. Uda nam się to, jeśli wdrożymy zasady jogi.

Większość ludzi, zwłaszcza z zachodniego kręgu cywilizacyjnego, kojarzy jogę z różnymi ćwiczeniami wykonywanymi na macie: pilatesem, rozciąganiem i czymś w tym rodzaju. Części z nas słowa „joga” nasuwa konotacje z hinduizmem, buddyzmem, Dalekim Wschodem. Niewielu odpowie, że joga jest sposobem rozwoju osobistego. Wszyscy po trosze mają rację.

Pod tym słowem kryje się ukształtowany w starożytnych Indiach system duchowy, który nie jest jednak związany z żadną konkretną religią ani narodem. Zakłada on rozwój osobisty, który dokonuje się poprzez doskonalenie ciała, umysłu i ducha.

Dlaczego joga tak mocno kojarzona jest z hinduizmem? Wszystko z powodu wzmianki o niej w świętych księgach tej religii, czyli Wedach. Lecz prawdziwego zebrania i usystematyzowania wytycznych jogi dokonał w II wieku naszej ery Patandźali, filozof, znawca sanskrytu, praktyk jogi. Hindusi uważają go za jej twórcę.

Z zasadami jogi nie powinniśmy się rozstawać. Choć ich stosowanie w życiu codziennym wydaje nam się trudne, nie jest niemożliwe. Podstawowe reguły, które można praktykować w każdej wolnej chwili, w dowolnym miejscu, mówią o: głębokim oddychaniu, utrzymywanie prostej postawy (wyprostowanego kręgosłupa) i rozluźniania barków, bioder i klatki piersiowej.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Aromaterapia, czyli leczenie zapachami

Właściwości lecznicze ma wiele przedmiotów, których byśmy o to nie podejrzewali. Korzystny wpływ na nasze ciało ma dźwięk, woda, powietrze...

Zamknij