Prace wykończeniowe w domu i mieszkaniu nie muszą być kosztowne i czasochłonne, jeśli sporządzimy plan czynności, które chcemy wykonać. W ten sposób łatwiej będzie nam sprawować kontrolę nad wydatkami, terminami realizacji poszczególnych zleceń i czasem trwania  robót.

 

Przed rozpoczęciem kolejnego etapu warto zadbać o to, co zostało już zrobione. W tym celu ułożone na podłodze płytki możemy zabezpieczyć tekturą, meble do końca prac pozostawiamy w folii ochronnej, a przed malowaniem przyklejamy do paneli lub parkietów folię malarską.

 

Wykończenie wnętrz – samodzielnie lub z projektantem

 

Wykończenie wnętrz to branża, która łączy w sobie zmysł estetyczny z wiedzą techniczną i znajomością najnowszych trendów wnętrzarskich. Decydując się na samodzielne urządzenie pomieszczeń, trudno będzie nam ustalić realne koszty wyposażenia wnętrz. Będziemy też zobowiązani do poszukiwania materiałów na własną rękę a ponadto efekt końcowy może okazać się niespójny i niesatysfakcjonujący. Wsparciem na tym etapie będzie wynajęcie projektanta wnętrz. Dekorator będzie nie tylko pomocą podczas aranżacji wnętrz według naszych upodobań i potrzeb, ale również wsparciem przy planowaniu przestrzeni, negocjacji cen i dekoracji. Zajmie się też koordynowaniem prac ekip remontowych. Profesjonalny dekorator posiada specjalny program do projektowania wnętrz, w którym będziemy mogli obejrzeć wstępną wizualizację aranżacji naszego mieszkania. Zyskamy w ten sposób pewność, że nasze mieszkanie będzie dopracowane, przemyślane i nowocześnie urządzone. Koszt związany z zatrudnieniem projektanta zależy od lokalizacji i metrażu pomieszczeń. Stawki ustalane są indywidualnie, a na ich wysokość wpływ ma także stopień skomplikowania projektu.

 

Wykończenie mieszkania – prace podstawowe i finalne

 

Odbierając mieszkanie od dewelopera lub nowo wybudowany dom, gotowy do wykończenia, nie musimy już zajmować się pracami konstrukcyjnymi takimi jak: przyłącze gazowe, doprowadzenie sieci elektrycznej do pomieszczeń czy wykonanie instalacji wodno-kanalizacyjnej. Często też na tym etapie wykonane są już wylewki samopoziomujące i tynki na ścianach. W zakresie naszych prac zostają więc już tylko te czynności, które mają wpływ na ostateczny efekt wizualny:

  • ułożenie płytek (około 60zł/m2, cena różni się zależnie od wielkości kafelków i sposobu ich klejenia),
  • montaż paneli (średnio 25 zł/m2),
  • gruntowanie i malowanie ścian oraz sufitów (cena usługi różni się zależnie od liczby nakładanych warstw, dwukrotne malowanie metodą tradycyjną to koszt około 5 zł/m2),

montaż armatury łazienkowej (średnio 100 zł/szt), mebli (około 250 zł/mb), drzwi (wewnętrznych 200 zł, zewnętrznych 400 zł) i sprzętów AGD (około 50 zł/szt).