W Poznaniu bezrobocie jest bardzo niskie, a oferowane warunki pracy coraz lepsze. Wzrost wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw oraz bogate pakiety benefitów pozapłacowych są konsekwencją sytuacji na rynku pracy nie tylko w Poznaniu, ale i w całej Polsce.

Gdzie najłatwiej znaleźć pracę w Poznaniu? Tendencje i wymagania

Ogólnopolskim trendem na rynku pracy jest spadek bezrobocia i wzrost wynagrodzeń dla pracowników wyspecjalizowanych i doświadczonych. Nie inaczej jest w Poznaniu. Stopa bezrobocia wynosiła w kwietniu 2018 roku zaledwie 1,4 procent, a przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w tym okresie w województwie wielkopolskim wynosiło 4506,49 złotych (w całej Polsce średnio 4840,44 zł).

Pracodawcy szukają ekspertów w swoich dziedzinach oraz doświadczonych rzemieślników. W tych dwóch kategoriach kandydatów panuje deficyt, dlatego mogą oni liczyć na lepsze oferty niż jeszcze przed rokiem na tych samych stanowiskach.

Wystarczy wyszukać online „praca Poznań”, żeby zorientować się, że najwięcej ofert pracy jest dla osób związanych z IT, administracją biurową oraz dla pracowników produkcji różnego szczebla. Do zadań związanych  IT poszukuje się administratorów systemów, administratorów baz danych, specjalistów od wsparcia technicznego, osób do wdrożenia systemów ERP, zarządzania usługami, a także wielu ekspertów w dziedzinie rozwoju oprogramowania (zwłaszcza programistów i analityków biznesowych).

Na brak ofert w Poznaniu nie mogą narzekać także kandydaci poszukujący prac w gastronomii ani w branży budowlanej. Wiele ogłoszeń o pracę dotyczy też obsługi klienta i sprzedaży.

Oferowane przez pracodawców warunki w 2018 roku

Spadająca stopa bezrobocia i deficyt pracowników powodują wzrost wynagrodzeń także w Poznaniu. Specjaliści w swoich dziedzinach, zwłaszcza eksperci w kategorii IT, inżynierowie produkcji i doświadczeni budowlańcy, mogą liczyć na wynagrodzenia zbliżone do średniej płacy krajowej. Pracodawcy zachęcają kandydatów do wysyłania aplikacji, obiecując im możliwości rozwoju poprzez np. udział w szkoleniach, kursach czy uczestnictwo w różnych projektach.

Pracownicy mogą liczyć także na liczne korzyści pozapłacowe, m.in. prywatną opiekę zdrowotną, ubezpieczenie na życie lub od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW), karty zniżkowe na zajęcia sportowe czy dofinansowanie do wczasów. Pracodawcy w Poznaniu jako zalety wymieniają też np. stabilne zatrudnienie, dobrą atmosferę w pracy czy łatwy dojazd do pracy.